ETYKA HODOWCY I WYSTAWCY

Szanowni Państwo!
W związku z tym ,ze pojawia się coraz więcej małych Hodowli Psów Rasowych zrzeszonych w FCI postanowiłam napisać na swojej stronie a właściwie przedstawić stanowisko głównego Biura FCI dotyczący zasad etycznego postepowania Hodowców Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwPFCI)
Hodowca zrzeszony w FCI powinien cieszyć się powszechnym szacunkiem i zaufaniem, co wynika z konieczności przestrzegania norm etycznych, racjonalnej hodowli opartej o zdobycze współczesnej wiedzy kynologicznej , stosowania regulaminów Związku oraz dbania o dobrostan swych zwierząt.
Hodowca powinien tak postępować aby zyskać opinię osoby uczciwej , kolezeńskiej, godnej szacunku, wiarygodnej ,zaufanej i skutecznie promującej „swoją/e rasy psów.
1.Przestrzegaj zasad hodowli , bioetyki, regulaminów i wszelkich regulacji związkowych i innych zasad obowiązujących .
2.Celem hodowli (rozmnazania psów) nie powinna być jedynie chęć sprzedazy szczeniąt a raczej promocja zdrowia ,wyglądy i właściwej psychiki psów rasowych co uzyskujemy troskliwie dobierając pary rodzicielskie.
3.Zachowuj się kolezensko i bez uprzedzeń a rywalizuj na uczciwych sportowych zasadach z innymi miłośnikami tej samej rasy
4.Bądź odpowiedzialnym hodowca i zapewnij swoim psom jak najlepsze warunki utrzymania , wychowania i opieki.
5.Utrzymuj tylko tyle psów , ilu jesteś w stanie zapewnić dobre warunki utrzymania ,opieki ,treningu i kształtowania psychiki odpowiedniej dla rasy .
6.Nie przekazuj szczeniąt na aukcje , jako nagrody , dzieciom bez opiekunów, do sklepów ZOO.
7.Szczenięta maja przebywać w odpowiednich warunkach, pomieszczenie musi być suche , ciepłe oświetlone, Muszą być tez w bliskim kontakcie z ludźmi, co zapewni im właściwy rozwój fizyczny i psychiczny.
8. Pamiętaj ,e czas tego rozwoju jest ściśle ograniczony do początkowych tygodni zycia szczenięcia
9.Przy przekazywaniu szczenięcia do nowego domu , upewnij się , e spotka tam dobre warunki i ze pies ten będzie kochany a przede wszystkim czy sprosta wymaganiom nowych opiekunów pod względem charakteru , wyglądu.
10.Zawieraj szczegółowe Umowy zawierające gwarancje .
11Nie powtarzaj po raz drugi złych skojarzeń psów
12Do rozrodu uzywaj wyłącznie zdrowych psów.
13.Pamiętak ,ze masz obowiązek posiadania adresu nowych właścicieli psa.
14.Mamy obowiązek udostępnić swoja hodowlę zapowiedzianym komisjom oddelegowanym prze władze ZK.
15.Staraj się pogłębiać wiedzę hodowlana uczęszczając na specjalistyczne wykłady , szkolenia , Internet . odpowiedniej literatury.
16.Wpisy internetowe nie mogą zawierać zadnych negatywnych opinii o innych hodowcach ,członkach Zarządu i sędziach. Nie dopuszczalne jest byśmy krytykowali rasę opisując negatywnie psy z innych Państw , hodowli a wybielając tym samy to co posiadamy . Tak nie robi hodowca !!!! To tylko świadczy o jego niekompetencji i ośmiesza tylko JEGO!!!! Jeśli posiada wybitne psy to ich sukcesy same ich obronią ! To jest najlepsze świadectwo !!!
17. Pamiętaj ,ze kazdy odpowiada za to co publikuje!
18.Szanuj innych odbiorców Internetu , zawsze zachowaj czujność by to co piszesz nie zwróciło się przeciw TOBIE!!!.
19. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie : Czy hodujesz psy rasowe i ponosisz przy tym wszystkie związane z tym trudy tylko dlatego ,ze je naprawdę kochasz ?