Nowa rasa w naszym życiu

Powiększamy hodowlę o rasę Pomeranian. Zajmujemy się suczką TAURO FORTE.

CO TO ZA RASA??
Szpic miniaturowy – zwanym też Pomeranianem, choć są pewne różnice w eksterierze (wyglądzie) rasy pomiędzy

  • szpic miniaturowy – w typie niemieckim
  • pomeranian – w typie angielskim lub amerykańskim

Pochodzi od szpica torfowego, który jest dalekim przodkiem większości występujących niegdyś w Europie Środkowej i Północnej.
Średniej wielkości szpice hodowano najczęściej na terenach Pomorza i Meklenburgii – skąd pierwsi moi przodkowie trafili do Anglii w XVIII w. z księżniczką Charlottą – żoną późniejszego króla Jerzego III.
Pochodzenie szpica sprawiło, iż nazwano nas „pomeranianami”, potocznie mówiąc szpicami pomorskimi.
Anglicy formalnie uznali tę rasę w 1870 r. Pierwszy wzorzec opracowano w roku 1898 przez „Pomeranian Club of England”.Wprowadzono 5 kategorii wielkości:

  • szpic wilczy: 45-60 cm wysokości w kłębie
  • szpic duży: 40-50 cm wysokości w kłębie
  • szpic średni: 29-36 cm wysokości w kłębie
  • szpic mały: 23-28 cm wysokości w kłębie
  • no i ja SZPIC MINIATUROWY: 22cm w kłębie (+/- 2 cm)

Sławne osoby które kochały pieski tej rasy: Michał Anioł, Marcin Luter, Isaak Newton, król Stanisław August Poniatowski. Uwielbiał mnie nawet Wolfgang Amadeusz Mozart i Fryderyk Chopin. Królowa Wiktoria – wnuczka królowej Charlotty.Piesek bardzo elegancki, mały i zwinny. Przypomina puszystą kulkę o jeżykowatym kształcie. Posiada obfitą kryzę, małe szpiczaste uszy, obficie owłosiony ogon, który noszi na plecach. Porusza się z wdziękiem, swobodnie, z gracją. Ma swoje zdanie, bardzo kocha swojego pana, przywiązuje się do niego bezgranicznie, a w stosunku do osób obcych zachowuję nieufność. Uczy się chętnie, choć czasem stara się postawić na swoim. Jeste lepszy od alarmu antywłamaniowego i od budzika. Uwielbia, jak rozczesuje mu się podszerstek, by nie powstały kołtuny. Po wykąpaniu konieczne jest wysuszenie futerka suszarką do włosów. W czasie suszenia delikatnie rozczesujemy kolejne partie sierści, nie może mieć po kąpieli mokrego podszerstka przy skórze. Umaszczenie : biały, czarny, brązowy,pomarańczowy, rudy, kremowy, błękitny, łaciaty (ciemniejsze łaty na białym tle).

UMASZCZENIA POMERANIANÓW

pomeran.