Pielęgnacja

Służymy pomocą

 

 

Trochę o pielęgnacji


Dlaczego to takie ważne? Co potrzebne? Częstotliwość kąpieli zależy od tego, czy mamy psa wystawowego, czy jedynie domowego pupila z krótkim lub długim włosem. Kąpiemy nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Szczeniaka możemy wykąpać po ukończonej kwarantannie (okresie ochronnym, kiedy pies jest w trakcie szczepień). Niektórzy nowicjusze dla rasy dziwią się, że zabieg ten powtarzamy tak często. PAMIĘTAJMY brudny włos po prostu nie rośnie.
Czego potrzebujemy? – szampon – odżywka – ręcznik – waciki – stolik do czesania i suszenia – suszarkę – grzebień, szczotkę – mata w wannie, na której pies nie będzie się ślizgał.

Kąpiel.

Zanim przystąpimy do kąpieli należy przygotować potrzebne akcesoria. Uważamy przy tym, aby woda nie dostała się do uszu i oczu. W tym celu włosy dokoła oczu i na kufie można zmoczyć wacikiem. Dobrze jest pieska po prostu wstawić do wanienki i namoczyć szczególnie kiedy pojawią się kołtunki.. Szampon rozcieńczamy w wodzie w której stoi piesek i cały czas polewamy. Wmasowujemy we włosy na całej ich długości dokładnie zmywając cały brud i resztki kosmetyków.

Spłukujemy. Jak to zrobić?

Spłukujemy wodą. Ważne jest dokładne spłukanie szamponu, gdyż pozostawione resztki mogą sprawić, że pies będzie się drapał. Następnie wmasowujemy odżywkę nie zapominając o włosach na głowie, wąsach i ogonie. Odczekujemy chwilę i spłukujemy. Nie należy kosmetyków wcierać zbyt gwałtownie czy szorować psa, gdyż to niszczy włos i sprawia, że pojawiają się kołtuny. Nadmiar wody delikatnie wyciskamy i przenosimy psa na uszykowany ciepły ręcznik. Okrywamy nim psa i delikatnie wyciskamy nadmiar wody; nie trzemy, aby nie połamać włosa.

Suszenie i szczotkowanie

To jeszcze nie koniec… Suszenie.

Przystępujemy do suszenia psa. Strumień powietrza nie może być ani chłodny, ani gorący, powinien być ciepły. Suszymy każdą część ciała kierując strumień z góry (zapobiega łamaniu się włosa). Czesanie rozpoczynamy, kiedy włosy są lekko wilgotne. Możemy wcześniej nanieść specjalną odżywkę do rozczesywania lub zastosować w tym celu spray. O podstawowych zasadach czesania czytaj tutaj.
Wskazówka
Szampony niebieskie o właściwościach wybielających rozcieńczamy zgodnie ze wskazówkami producenta pamiętajmy ,że takie szampony wysuszają włos. My preferujemy szampony naturalne , odżywki nawilżające . Szczenięta kąpiemy w specjalnych szamponach przeznaczonych dla szczeniąt.

A teraz czesanie i szczotkowanie. Podstawowe zasady.

Dlaczego to takie ważne?
Staranne czesanie i szczotkowanie jest podstawą utrzymanie włosa w należytej kondycji. Przede wszystkim należy wspomnieć, że bichonki ma włos (nie sierść) strukturą przypominający włos owcy czy też kozy mongolskiej. Nie ulega on wymianie (okresowemu linieniu), dlatego należy dbać o niego już od samego początku. Ważne jest regularne wyczesywanie martwego włosa, gdyż to właśnie on jest najczęstszą przyczyną powstawania kołtunów. Poza tym, odpowiednie szczotkowanie umożliwia wietrzenie skóry, pobudza krążenie i stymuluje wzrost.

Co potrzebujemy?

Potrzebne akcesoria:
– metalowa szczotka z długimi igłami lekko zagięte pod kontem na końcu lub specjalne szczotki tak zwane „pudlówki ”
– metalowe grzebienie o różnym rozstawieniu igieł
– odżywka w sprayu do czesania między kąpielami

Czesanie i pazurki

Jak czesać?

Nie czeszemy psa na sucho! Suchy włos szybko się łamie (szczególnie na końcówkach) i elektryzuje. Spryskujemy włos odżywką w sprayu lub nakładamy specjalny balsam do czesania. Czeszemy dokładnie włos na każdej części ciała i każdą warstwę. Możemy go podpiąć spinkami i zacząć od brzucha. Delikatnie rozczesujemy pojedyncze pasma, nie zapominając o łapach, pachwinach, uszach i miejscach za uszami, brodzie itp. Ważne jest, aby nie zawijać nadgarstka na końcach, gdyż to łamie końcówki. Ruch ręki powinien być prosty na całej długości włosa.. Po zabiegu nagradzamy psa smakołykiem za cierpliwość.

Ach te kołtuny!

Bez paniki. Z kołtunami można sobie poradzić nie sprawiając psu bólu. Przede wszystkim rozdzielamy palcami możliwie jak najwięcej włosa i rozczesujemy tylko kołtun. Spryskujemy go odżywką do czesania lub możemy natłuścić. Nie próbujemy ciągnąć całego kołtuna, gdyż to sprawi ból pieskowi i zniechęci do tego zabiegu. Przytrzymujemy kołtun i delikatnie rozczesujemy kawałek po kawałku. Najczęściej tworzą się one na łapach, za uszami, w pachwinach i wewnętrznej części ud.

Pazurki.

Pazurki :zazwyczaj same się ścierają na betonie jednak trzeba to sprawdzać i regularnie przycinać. Można to robić : u lekarza ,w gabinetach kosmetycznych lub samemu. Jeśli sami to musimy mieć odpowiednie kleszcze do obcinania pazurków. Obcinamy tylko zrogowaciała część ale pozostawiając jej trochę .Za krótko obcięte krwawią i bolą. Należy mieć dużo wyczucia!!!

Pielęgnacja oczu i zębów

Oczy.

Oczy :przemywamy wacikiem nasączonym odpowiednim płynem lub tylko wycieramy do sucha . Róbmy to codziennie. Można też zastosować specjalny preparat typu glinka

Zęby

Zęby :trzeba je pielęgnować systematycznie . Obecnie jest tyle środków która bardzo pomagają >Ja używam pastę  którą nakładam palcem na ząbki  pieskom i nie mam problemu z kamieniem. Można je kupić u Weterynarza albo w dobrych sklepach z kosmetykami dla psów.

Strzyżenie. Krótkie info.

Bichonki strzyżemy według wzorca ale nie muszą być strzyżone tak jak na wystawę ,można krócej jednak zawsze zachowujmy wzorzec. Jeśli potrzeba zdjęcia z takim wzorem chętnie prześlemy. Zawsze też pokazujemy jak to robić.

Add a Comment